top of page

VİNYASA YOGA

VİNYASA YOGA NEDİR?

5-1.jpg

Vinyasanın kelime anlamı 'bir şeyi özel bir şekilde düzenlemek'tir.

 

Vinyasa yoga, klasik yoga hareketlerini nefesle senkronize ettiğiniz akışa dayanan bir yoga stilidir. Bu teknik, yoga pratiği yaparken ritmik hareketli meditasyon yoluyla derin bir farkındalık oluşturmanızı sağlar.

 

Klasik yogada bir pozda uzun süre kalıp poz aralarında dinlenirken vinyasa yogada pozları birleştirir ve bir sekans oluşturursunuz. Sabit bir akış yoktur, her ders eğitmenin doğaçlamasına bağlı olarak farklı bir akışta olabilir. Böylece sıkılmaz aksine ders sonunda daha canlı ve özgür hissedersiniz.

VİNYASA YOGANIN FAYDALARI NELERDİR?

6-1.jpg

Vinyasa yoga esneklik, güç ve denge kazanmanızı sağlar. Bütün kas gruplarına eşit önem verdiği için vücudunuz orantılı bir şekilde forma girer. Ayrıca orta hızda bir ders sonunda 400-500 kalori yakabilirsiniz.

Vinyasa yoga yaparken aynı anda fiziksel, ruhsal ve zihinsel bir çalışma yapmış olursunuz. Bu da zihin ve beden arasında bağ kurmanıza yardımcı olur. Anksiyete ve stres seviyeniz düşer.

Vinyasa yogayla düzgün nefes almayı öğrenirsiniz. Nefes teknikleri ile zihniniz sakinleşir. Kan basıncınız düşer. Kalp hastalıkları ve diyabet riski azalır. Metabolizmanız dengelenir, daha rahat uyursunuz.

KİMLER VİNYASA YOGA YAPABİLİR?

7.jpg

Vinyasa yoga, esasen tekniğe dayanan bir sistemdir. Tekniğiniz geliştikçe hareketleri daha kolay yapmaya başlarsınız. Bu yüzden yaş, boy, kilo fark etmeksizin bütün kadınlar ve erkekler vinyasa yoga yapabilir.

 

Kişi kendi vücut ağırlığını kullanarak vinyasa yoga yaptığı için, derslerde herkes kendi fiziksel özelliklerine göre hareketleri yapar. Yani herkes kendi tarzında vinyasa yoga yapabilir.

 

Ayrıca vinyasa yoga; bel, sırt ve boyun ağrısı, fıtık gibi sakatlıkların iyileşmesinde faydalıdır. Bu yüzden bu tarz sakatlıkları olan kişiler de vinyasa yoga yapabilir. 

bottom of page