top of page

SEVER CENGİZ

AİKİKAİ 5. DAN

1(2)_edited.jpg

1963 yılında İstanbul'da doğdu. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

İlköğretimini Çapa İlkokulu, Orta ve Lise eğitimini Kültür Koleji, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde tamamladı. Aynı okulda doktoraya devam etmektedir. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Spor Bilimleri Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi olarak Aikido ve Savunma Sporları dersleri vermektedir. 

Üniversite eğitiminden sonra tekstil sektöründe çalışmaya başladı. 24 yıl boyunca orta ve üst düzey yöneticilik, şirket ortaklığı yaptı. Ayrıca bir güvenlik şirketinin kurucu ortaklığını yaptı.  

Savaş sanatları çalışmalarına 1973 yılında judo ile başladı. Uzun yıllar Judo, Taekwondo, Ashihara Karate çalıştı. 1997 yılından beri aralıksız olarak Aikido çalışmalarını sürdürmektedir. Bu 4 sanatta da siyah kuşak sahibidir. Aikidonun merkezi Japonya Aikikai'den 5.Dan derecesine sahiptir. Aikidosever Aikikai Organizasyonu kurucusu ve baş eğitmenidir.

 

Polis Meslek Yüksek Okulu'nda Öğretim Görevlisi olarak Polis Müdahale Yöntem ve Teknikleri (PMYT) dersleri, Emniyet Teşkilatının farklı birimlerine eğitimler, Havacılık kuruluşlarına Havacılık Güvenliği eğitimleri, Özel Güvenlik kuruluşlarına güvenlik eğitimleri, VIP koruma eğitimleri vermektedir. 

bottom of page