top of page

BRAZILIAN JIU JITSU (BJJ)

BJJ NEDİR?

zx.jpg
youtube-logo-hd-8.png

Japon dövüş sanatları ustası Maeda’nın 1914 yılında Brezilya’ya yerleşip Carlos Gracie’ye Jiu Jitsu öğretmesi ve  Gracie Ailesi'nin bunu geliştirmesiyle ortaya çıkan BJJ, bir savunma sanatıdır. Jiu Jitsu’nun kelime anlamı “Arte Suave” yani “Zarif Sanat”tır. Fiziksel olarak zayıf olanın güçlü olana galip gelmesini ifade eder.

BJJ’nin çıkış noktası, dövüşürken ayaktaki kişiyi yere yıkmak ve yerdeki kişiyi eklemlere ya da boyna uyguladığınız baskıyla pes ettirmektir.

BJJ tamamen tekniğe dayalıdır ve tekniklerin uygulanması kolay olduğundan gücün önemi yoktur.

ÇOCUKLAR İÇİN BJJ'NİN FAYDALARI NELERDİR?

1-1 kopya.jpg

BJJ ile çocuklarınız kendini savunmayı öğrenir, özgüveni artar. BJJ yaptıkça ürkeklik  ve tedirginliğin yerini sakinlik ve kendinden eminlik alır,  oto kontrol gelişir.

 

BJJ bedenin her kısmını çalıştırır, özellikle kollar, karın ve kalça güçlenir. BJJ ayrıca metabolizmayı hızlandırır ve vücut direncini arttırır, solunum yollarını geliştirir. Esnekliği arttırır, refleksleri sağlamlaştırır.

Derslerde bir saat teknik çalışılır, daha sonra yarım saat boğuşulur. Boğuşurken stres altında doğru karar vermeyi öğrenirsiniz. Bu bir beyin çalışması aslında ve bu çalışma çocuğunuzun normal hayatına da yansır.

KİMLER BJJ YAPABİLİR?

3-1 kopya.jpg

BJJ güce değil tekniğe dayandığı için her yaş, fiziksel özellik ve cinsiyetten herkes BJJ yapabilir.

BJJ derslerinde self defense (kişisel savunma) da çalışılır. Bu yüzden kendini korumayı öğrenmek isteyen herkes BJJ yapabilir.

Ayrıca BJJ ciddi bir cardio ve güç antrenmanıdır. Bu yüzden spor yapmak, zayıflamak, vücudunu forma sokmak, güçlenmek isteyen herkesin yapabileceği keyifli bir spordur.

Stres atmak isteyen herkes de BJJ yapabilir.

KUŞAK VE SINAV SİSTEMİ NEDİR?

2-1 kopya.jpg

Kuşak sistemi beyaz kuşak ile başlar. Bir yıl sonra mavi kuşak olunur. Mavi kuşakta iki yıl kalınır ve mor kuşağa geçilir. Mor kuşağın süresi 1,5 yıldır ve sonra kahverengi kuşak alınır. Bir yıl kahverengi kuşakta kalındıktan sonra siyah kuşak alınır. Siyah kuşaktan sonra Siyah-Kırmızı kuşak alabilmek için yaklaşık 31 yıl, yani yedinci dan beklenir ve sonunda Siyah-Kırmızı olunur.

Eskiden kuşak atlamak için sınav yapılırdı. Günümüzde bu sistem kalktı. Bunun yerine tamamen öğrencinin devamlılığıyla, minder üzerinde gösterdiği terbiye, dojodaki düzen, uyguladığı teknik ve zamanla doğru orantılı olarak değerlendiriliyor. Eğitmenin uygun görmesi durumunda, zamanı geldiğinde yeni kuşağı veriliyor.

bottom of page