top of page

AİKİDO

AİKİDO NEDİR?

IMG-20180904-WA0030_edited.jpg
youtube-logo-hd-8.png

Aikido, 1883-1969 yılları arasında yaşamış olan Japon Morihei Ueshiba tarafından geliştirilmiş bir tür kendini savunma öğretisi ve sağlıklı yaşam metodudur. "Aİ: Uyum", "Kİ: Yaşam Enerjisi", "DO: Yol" demektir. Yani aikidonun kelime anlamı "Yaşam enerjisiyle uyumlanma yoludur." diyebiliriz.

 

Aikido, her türlü vuruş ve tutuşa karşı, rakibin gücünü yönlendirerek onun eklemlerine ve zayıf noktalarına yapılan baskılardan oluşan; kilitleme, düşürme ve fırlatma tekniklerinden meydana gelir. Karşımızdaki kişi ne kadar güçlü olursa olsun bu teknikleri doğru bir şekilde uygulayarak onu etkisiz hale getirebiliriz.  

AİKİDO DERSLERİ NASIL YAPILIR?

Ekran%2520Resmi%25202020-08-15%252014_ed
youtube-logo-hd-8.png

Aikido derslerinde 12 yaşından büyük herkes birlikte çalışır. Yaş, cinsiyet, fiziksel özellik, kuşak seviyesi gibi farklılıkların bir önemi yoktur. Derste yüksek efor harcamak ya da daha yavaş çalışmak öğrencinin tercihidir.

Derslerde eşli olarak aikido teknikleri; bokken, jo, tanto (tahta kılıç, sopa, bıçak) gibi silah çalışmaları ve tekme, yumruk, diz, dirsek gibi temel vuruş teknikleri çalışılır. 

 

Dersin ısınma kısmında esneklik, güç, denge, koordinasyon çalışmaları yapılır. Bunun dışında ders boyunca ukemi (aikidonun düşme ve takla tekniği) de çalışılır.

SINAV, DİPLOMA VE KUŞAK SİSTEMİ NASILDIR?

vvsd.jpg
youtube-logo-hd-8.png

Aikidoda, en az üç ayda bir yapılan sınavlarla seviye atlanır. Öğrenciler siyah kuşak olana kadar, (hepsinde başarılı olmaları durumunda) yedi tane sınava girerler. Çocuklar için renkli kuşaklar olmakla beraber, yetişkinlerde sadece beyaz, kahverengi ve siyah kuşak vardır. Siyah kuşaktan sonra 'dan' derecelendirmeleri başlar.

Sınavlar, Sever Cengiz başkanlığında, AikidoSever Aikikai Organizasyonu sınav kurulu tarafından yapılır. Sınav sırasında, öğrencilerden, kurulun sorduğu teknikleri yapması beklenir. Yani sınavlar uygulamalıdır.

 

Sınavda başarılı olan öğrencilere yeni kuşakları ve diplomaları verilir.

AİKİDO SEVER AİKİKAİ ORGANİZASYONU NEDİR?

kjg.jpg
youtube-logo-hd-8.png

Aikikai, dünyada aikidodan sorumlu, Japonya merkezli bir kuruluştur. Aikido organizasyonları, uluslararası alanda resmi olarak tanınmak için Aikikai'ye kabul edilmek zorundadır. Bunun içinse, organizasyonun başındaki kişi dünya genelinde üst düzey bir sensei olmalı, uluslarası alanda birçok aikido semineri vermeli, çok sayıda dan sahibi öğrenci yetiştirmeli ve yanında üst düzey birçok aikidocu olmalıdır.

 

AikidoSever Aikikai Organizasyonu, Sever Cengiz başkanlığında kurulmuş bir Aikikai organizasyonudur. Çok sayıda 5. dan ve 4. dan kurul üyesi bulunmaktadır. Ayrıca genel üyeleri içinde 50’ye yakın dan sahibi aikidocu ve organizasyona bağlı 10’dan fazla dojo bulunmaktadır.

bottom of page